Putnička dijareja

Putnička dijareja: Kako zaštititi sebe i najmlađe na putovanjima?

Godišnji odmori su nešto čemu se veselimo cijelu godinu. Njihova je zadaća uspostavljanje ravnoteže i predah od svakodnevnog stresa. No, često ćemo se suočiti s raznim izazovima na putovanjima, kao što su promjena klime, kušanje nove ili drugačije hrane ili pića što i čini putovanje uzbudljivim.  Istovremeno, sve to sa sobom nosi rizike na koje naše tijelo često ne reagira onako kako smo planirali. Jedno od najčešćih neugodnih iznenađenja na putovanjima može biti pojava putničkog proljeva.

 

Što je putnički proljev, koji su njegovi simptomi i zašto se javlja?

Probavne tegobe tijekom putovanja najčešći su zdravstveni problem i javljaju se vrlo često, pa se procjenjuje da do 50% ljudi iskusi ovu neugodu na putu, barem jednom u životu. Poremećaj karakterizira iznenadna pojava vodenaste stolice, praćena jakim grčevima u želucu, mučninom i povraćanjem. Simptomi se svakako ne moraju pojaviti istovremeno, a najčešće se javljaju u prvim danima putovanja, iako se mogu javiti i kasnije tijekom putovanja, pa čak i mjesec dana nakon povratka.

Smatra se da najveći rizik od pojave tegoba predstavljaju higijenski uvjeti i konzumacija nedovoljno opranih namirnica, no sama promjena klime, kao i susret s novim namirnicama i vodom, mogu biti pogodno tlo za pojavu proljeva, čak i ako su potpuno higijenski ispravni. Iako se to čini neuobičajenim, razlog leži u činjenici da domaća hrana i voda mogu sadržavati određene količine mikroorganizama koji su uobičajeni lokalnom stanovništvu, a nama mogu uzrokovati ozbiljnije probleme.

Najčešći izravni uzročnik putničkog proljeva je bakterija Escherichia coli, a nalazi se gotovo posvuda: u pićima, kockama leda, na voću i povrću, na površini pribora za jelo, u zagađenoj vodi itd.

 

Što možemo učiniti kako bi se zaštitili i spriječili tegobe na putovanjima?

Kako biste izbjegli putnički proljev, treba biti oprezan i pridržavati se osnovnih smjernica:

  • Obratite posebnu pozornost na to što jedete, jer je hrana glavni izvor infekcije;
  • Posebno vodite računa o lako kvarljivim namirnicama i pokušajte ih izbjegavati, posebice: mliječne proizvode, školjke, nadjeve i drugo;
  • Nemojte jesti hranu koja je bila na sobnoj temperaturi i za koju sumnjate da nije adekvatno uskladištena;
  • Nemojte jesti voće i povrće ako ga niste dobro oprali i pokušajte se što dosljednije pridržavati jednostavnog pravila: ispecite, kuhajte, ogulite ili zaboravite;
  • Pazite da konzumirate flaširanu vodu i sokove ili topli čaj i kavu;
  • Strogo voditi računa o higijeni ruku, što češće prati ruke sapunom i čistom vodom, osobito prije jela;
  • Dobro se pripremite! U prevenciji putničkog proljeva dokazana je velika učinkovitost probiotičkih sojeva koje je najbolje uzimati preventivno i tako spriječiti rizik od tegoba. Optimalno je početi ih koristiti pet dana prije polaska i nastaviti ih koristiti tijekom putovanja.

 

Putnička dijareja: Kako je spriječiti i zaštititi sebe i obitelj?

U svrhu prevencije bolesti i sprječavanja proljeva na putovanjima, preporuča se uzimanje DOBRIH bakterija 5 dana prije polaska, kao i tijekom cijelog putovanja.

Dokazano je da su specifični sojevi dobrih bakterija LGG i Saccharomyces boulardii najučinkovitiji u prevenciji proljeva, pa su proizvodi koji sadrže ove kulture dobar izbor na putovanjima.

EnteroBiotik® linija kreirana za cijelu obitelj, poboljšava rad crijeva, a njegova snaga leži u tome što sadrži jedinstvenu kombinaciju kvasca S.boulardii, LGG te dobrih bakterija Lactobacillus plantarum koji zajedničkim djelovanjem održavaju i uspostavljaju normalnu funkciju crijevne mikroflore.

Za najmlađe napravljena je i posebna formulacija Enterobiotik Junior® koja uz sve dobre bakterije i S.boulradii sadrži i cink, a za odrasle tu je Enterobiotik® Forte.

Također, kako bi proizvodi bili sigurni i pouzdani saveznici na putovanjima, moraju biti stabilni tijekom cijelog putovanja  a mikroorganizmi moraju biti vitalni do isteka roka trajanja navedenog na pakiranju. Zato je vrlo važna i ambalaža jer štiti mikrobiotičke kulture od vanjskih uvjeta (kisik, vlaga, svjetlost) i time osigurava postojanost pripravaka, a time i učinkovitost.

Zato je vaš najsigurniji izbor EnteroBiotik® Forte i Junior za najmlađe, koji ne samo da sadrži kombinaciju sojeva Saccharomyces boulardi, LGG i Lactobacillus bakterija, već svojim inovativnim aTECH pakiranjem garantira dodatnu stabilnost i kvalitetu proizvoda, inovacija Probiotic Excellence centra, tvrtke Abela Pharm.

 

Više informacija potražite na www.probiotic.hr a proizvode možete pronaći u ljekarnama ili specijaliziranim prodavaonicama.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)